אודות רפי

פרופסור רפאל אלדור הינו מבכירי הכלכלנים בישראל, המתמחה בניהול סיכונים, באופציות ובחוזים עתידיים. לאחר שסיים תואר ראשון בכלכלה באונ' תל-אביב בשנת 1978, זכה במלגת לימוד לתואר שני ודוקטורט באוניברסיטת הארוורד היוקרתית בארה"ב.

עם שובו של רפי אלדור לישראל ולאוניברסיטת תל-אביב בשנת 1982, ביצע מהפיכה בשיטת הלימוד בחוג לכלכלה. בזכות הידע הרב שצבר והחשיפה לשיטות הלימוד באחד ממוסדות ההשכלה הגבוהה המובילים בעולם, בנה אלדור את הקורס "שווקים עתידיים ואופציות ". הקורס נועד להקנות לסטודנטים לא רק ידע תיאורטי על מודלים כלכליים, אלא גם ידע מעשי שיאפשר להם להשתלב בשוק עם סיום לימודיהם.

פרופ' רפי אלדור, יליד תל-אביב, חיבר שלושה ספרי כלכלה חשובים: "מכשירים פיננסיים", "המדריך החדש לבורסה ולשוק ההון", ו"אופציות, חוזים עתידיים וניהול סיכונים". ספרו זה, שראה אור בשנת 1991, שומר על רלוונטיות כבר למעלה מעשרים שנה, ומודפס במהדורה חדשה מדי שנתיים. הספר, שנמכר בכ-20,000 עותקים, הינו הספר היחיד שראה אור בהוצאת הבורסה הישראלית, והוא מהווה אסמכתא חשובה עבור סטודנטים, מרצים וכלכלנים כאחד.

בשנת 1994 הוזמן אלדור לקחת חלק כחבר סגל בייסוד המרכז הבינתחומי הרצליה. במסגרת בניית התכנית ללימודי מימון של המרכז, הקים אלדור "חדר מסחר" אשר בו מדמים הסטודנטים סחר בבורסה. כיום מכהן אלדור כראש "מרכז ריץ' לשווקים פיננסיים" בבית-הספר אריסון למנהל עסקים במרכז הבינתחומי הרצליה.

אחד הקורסים החדשניים שמעביר אלדור במרכז הבינתחומי הרצליה (IDC) הוא קורס לניהול תיקי השקעות, המועבר לסטודנטים מצטיינים במסגרת פרויקט "עתיד משותף". במהלך הקורס זוכים הסטודנטים לצבור ניסיון מעשי בניהול תיקי השקעות בקרן מלגות מיוחדת שהוקמה לצורך הפרויקט על בסיס תרומות, ואשר פירותיה מוענקים כמלגה לסטודנטים מעוטי יכולת.

לצד פעילותו האקדמית הענפה, במהלך שנות ה-90' השתלב רפאל אלדור בעשייה בשטח. במסגרת זאת, שימש כיו"ר וכחבר דירקטוריון במספר חברות בתחום הפיננסים, ביצע הנפקות בבורסה של מספר חברות , הקים וניהל כמה חברות בתחום שוק ההון ועסק במתן ייעוץ לחברות ולמוסדות שונים. כמו כן, בין השנים 1998-1993 פרסם טור יומי בשם "שוק המעו"ף" בעיתון מעריב.

פרופ' אלדור אובחן ב-2008 כחולה בפרקינסון. על מנת להאט את קצב התפתחות המחלה, הוא התחיל לרקוד, ולהתאמן בצ'יקונג. הוא מרבה לרקוד עם אנה ארונוב ורקדניות נוספות, להופיע באירועים שונים ברחבי הארץ ובתחרויות Professional Amateur, בהן רקדן חובב מופיע יחד עם רקדן מקצועי.
במהלך השנים בריאותו השתפרה עקב פעילותו הגופנית ומסעו בעולמות המוזיקה, ועקב כך פרופ אלדור הוזמן לתת הרצאה בTED ולהופיע בתוכניות שונות ברדיו ובטלויזיה כגון ערוץ 2 "עובדה - כנגד כל הסיכויים". 
פרופ' אלדור ראה זכות גדולה לסייע לחולים אחרים על ידי הקמת מרכזי לימוד של ריקודים סלוניים. כל פעילותו בנושא פרקינסון היא בהתנדבות מלאה.